Bell Schedule

M/T/TH/F Bell Schedule

Time 

Activity 

8:40-9:00

Front door opens

9:00

School Starts

10:20-10:35

K, 1, 2, ASSIST  Recess 

10:40 - 10:55 

3, 4, 5 Recess

11:30- 11:50 

Lunch K, 1, 2 

11:50- 12:10 

K, 1, 2 recess

12:00 - 12:20 

3, 4, 5 ASSIST Lunch 

12:20-12:40 

3, 4, 5, ASSIST Recess 

1:50-2:05

K, 1, 2, ASSIST Recess 

2:10 - 2:25

3, 4, 5 Recess 

3:30

School Dismissed

3:40

Buses Leave


Wednesday Bell Schedule 

Time 

Activity 

10:00-10:20 

Front door opens

10:20

School starts

11:30- 11:50 

Lunch K, 1, 2 

11:50- 12:10 

K, 1, 2 recess 

12:00 - 12:20 

3, 4, 5 ASSIST Lunch 

12:20-12:40 

3, 4, 5, ASSIST Recess 

1:50-2:05

K, 1, 2, ASSIST Recess 

2:10 - 2:25

3, 4, 5 Recess 

3:30

School Dismissed

3:40

Buses Leave